nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Příprava na pracovní poměr

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Příprava na pracovní poměr

09:04 30.01.2024

Obě smluvní strany mají před podpisem pracovní smlouvy obvykle společný zájem na tom, aby smluvní vztah naplnil jejich očekávání.

 

Chyby hned v počátku

Před uzavřením pracovní smlouvy udělají chybu obvykle obě strany. Zaměstnanec ve snaze o získání pracovního místa někdy skrývá to, co později vypluje na povrch a deklaruje občas i to, co pravdou není. Zaměstnavatel zase nepřizná naplno podmínky, za kterých je ochoten vyplatit odměnu, kterou v nabídce avizoval. Vstupní pohovor se pak stává snůškou ne zcela otevřených informací s představou, že se to později nějak vyvrbí.

Nedostatečná příprava na straně zaměstnavatele ho pak dostává do obtížné situace, pokud uzavřený pracovní vztah nenaplňuje jeho potřeby a představy. Navíc vznikají škody a ztráty, které umocňuje i nevůle nespokojeného zaměstnance. Chybám je proto třeba předcházet důkladnou přípravou na vstupní jednání.

Příprava zaměstnavatele na jednání o pracovní smlouvě

Zaměstnavatel je vnímán jako silnější smluvní strana a zde je také možnost řídit a usměrňovat jednání s uchazečem na základě předchozí přípravy, která spočívá v:

* posouzení životopisu a motivačního dopisu

* porovnání informací s těmi, které se veřejně vyskytují na sociálních sítích

* dotazy u předchozího zaměstnavatele nebo školy

* sestavení doplňujících otázek

* informace o zaměstnavateli a jeho požadavcích na pracovní výkon

* zjištění, zda představy uchazeče o práci odpovídají realitě

Následuje vyhodnocení, které by mělo být velmi důsledné a pečlivé, přičemž by mělo odpovědět na zásadní otázku, zda je uchazeč vhodným, nebo nejvhodnějším z ostatních zájemců.

Druhé kolo

To, že je vhodné konat vstupní pohovor dvoukolový se osvědčilo, jelikož v druhém kole po určitém čase lze objektivně posoudit, zda si uchazeč ujasnil svou budoucí pozici, zda si obstaral některé další informace o budoucím pracovním zařazení a zda je schopen práci dobře vykonávat. Do druhého kola lze zapojit například znalostní test, nebo i projekt pro vyšší pracovní pozice, případě ověřit jiným způsobem schopnosti uchazeče.

Rozhodnutí

Před rozhodnutím o přijetí do pracovního poměru by měly být oběma stranám jasné podmínky, případně i podmínky pro kariérní růst. Následná administrativní zátěž a proces zapojení do pracovního kolektivu jsou investicí zaměstnavatele, která by se měla díky důslednosti a pečlivosti vrátit.

Autor: J.Novotný