Pracovní smlouva a pracovní řád
09:10 03.11.2023Asi není pochyb o tom, že pracovat bez pracovní smlouvy je v podnikatelském prostředí vysokým rizikem. Pracovní řád, který je rovněž pro zaměstnavatele povinný, se však některé firmy zdráhají sepsat.
Nové povinnosti
Novela Zákoníku práce uvalila na zaměstnavatele nové povinnosti především v oblasti informování o obsahu právního vztahu a to nejen pro zaměstnance v hlavním pracovním poměru, ale i pro dohodáře. Tam, kde není Pracovní řád, bude nutno tyto povinnosti zakomponovat do pracovní smlouvy. To však ponese nevýhodu v tom, že při jakýchkoliv změnách v provozních podmínkách bude nutno měnit i pracovní smlouvu s čímž ale musí souhlasit obě smluvní strany. Tím se zaměstnavatel dostává do kleští a změny, které by jinak prošly bez problémů, bude muset s každým zaměstnancem diskutovat a žádat jeho souhlas před tím, než se podepíše dodatek pracovní smlouvy.
Pracovní řád
Samotný tento vnitřní předpis je nejen povinný, ale i výhodný pro každého zaměstnavatele, protože určuje podmínky výkonu práce (pokud nejsou v rozporu s vyšší právní normou). Lze ho podle okolností jednostranně měnit a se změnami jen prokazatelně seznamovat zaměstnance. Ten, kdo si sestaví chytře pracovní řád, předejde tím mnoha problémům a lépe se mu řídí firma. Pokud si někdo nechá sestavit Pracovní řád, aniž by se na tom sám aktivně podílel, dostává se do ještě většího nebezpečí, než kdyby ho vůbec neměl. Z neznalosti jej obvykle sám porušuje a není schopen posoudit, zda se podle něj postupuje. Případné spory pak jsou pro zaměstnavatele katastrofou.
Doporučení
Ze shora uvedeného vyplývá, že nejlepším řešením je do smlouvy zakomponovat co nejméně ujednání (jen ta, která jsou striktně vyžadována) a v ostatním se odvolat na svůj kvalitní Pracovní řád, který se bude vyvíjet a upravovat dle aktuálních podmínek. Se svými zkušenostmi pomůžeme a poradíme i těm, kteří nejsou našimi stálými klienty.
Autor: J. Novotný