Organizační řád
13:55 13.12.2023Mezi nejdůležitější vnitřní předpisy patří i Organizační řád. Jde o vnitřní předpis, který řeší problematiku nadřízenosti a podřízenosti i procesů, které z toho plynou.
Smysl Organizačního řádu
Nezřídka se stává, že ve firmách dochází k chaosu vlivem překrývání procesů a nebo dokonce k tomu, že některé činnosti pokryty jednoznačně nejsou a může se tedy stát, že některé úkoly ve firmě uniknou pozornosti. Určení struktury řízení a vymezení odpovědnosti na jednotlivých pozicích pak umožní nastavit jednoznačnou odpovědnost na jednotlivých pracovních pozicích.
Návaznosti
Není vždy vhodné rozšiřovat text organizačního řádu i o popisy funkcí, které se v průběhu roku mohou měnit v návaznosti na změny a vývoj prostředí ve kterém se podnikatelská činnost odvíjí. Organizační řád by měl být velmi přehledná a komplexní. Jeho přílohou mohou být i další dokumenty, které se mohou měnit v průběhu roku bez toho, aby se měnil organizační řád. Na organizační řád pak mohou navazovat další vnitřní předpisy ať už ve formě Příkazů, Opatření apod.
Originál
Organizační řád nelze kopírovat ze vzorů uložených na internetu, protože by vzor mohl značně změnit žádané procesy a postupy ve firmě. Vzor je možné využít jen jako pomůcku k vypracování vlastního předpisu. Vždy je ale třeba důsledně dbát na to, aby předpis popisoval to, co firma očekává od svých zaměstnanců. Práce na organizačním řádu nespočívá jen v jeho sepsání, ale i ověření nad tím, zda může být k datu vydání funkční a zda bude splňovat to, co od něj vedení firmy očekává, především jednoznačné procesy přidělené pracovníkům podle jejich zařazení.
Autor: J.Novotný